Rumuńska lekcja dla CSKA [PL/BG]

Europa Wschodnia to miejsce, w którym podziały społeczne znajdują swój najbardziej oczywisty przejaw w piłce nożnej. W mistrzostwach Czech wystąpiły dwie drużyny o nazwie Bohemians, litewskie miasta Kowno i Wilno przystąpiły do ​​wojny o nazwę Żalgiris, a w rumuńskim futbolu obecność kilku wariantów Universitatеa Craiova, Steaua i Dinamo Bukareszt już na nikim nie robi wrażenia. Jednak po raz pierwszy w historii europejskich turniejów klubowych dochodzi do takiego przypadku z sofijskim CSKA Sofia i CSKA 1948, które uczestniczą jednocześnie w tym samym turnieju – Lidze Konferencji.

Czytelnicy Piłkarskich Bałkanów znają już w szczegółach historię rywalizacji obu drużyn i wydarzenia, które nastąpiły po bankructwie CSKA w 2016 roku. [Tutaj można sobie to nadrobić] W ubiegłym sezonie drużyna Griszy Ganczewa walczyła o tytuł do ostatniej rundy, ale ostatecznie ponownie pierwsze miejsce zajął Łudogorec. Wynika to w dużej mierze z faktu, że w doliczonym czasie przedostatniego meczu sezonu, meczu z CSKA 1948, obrońca Iwan Turicow nie wykorzystał decydującego rzutu karnego.

Zmarnowany karny praktycznie grzebiący szansę CSKA na tytuł mistrzowski

Mimo tego, trener zespołu Sasha Ilic (legenda Partizana Belgrad) dostał wsparcie od kibiców i kierownictwa klubu. Biorąc pod uwagę kupionych latem piłkarzy spodziewano się, że „Wojskowi” ponownie odegrają poważną rolę w mistrzostwach. Z  drugiej strony, w ciągu jednego sezonu na czele CSKA 1948 stali Ljubosław Penew, potem Todor Janczew, a na koniec drużynę prowadził doświadczony Atanas Rybarski. Mimo to drużyna zdobyła brązowe medale i dotarła do finału Pucharu Bułgarii, gdzie przegrała z Łudogorcem 1:3.

Losowanie w Lidze Konferencji spłatało jednak figle dwóm bułgarskim reprezentantom, stawiając ich przeciwko rumuńskim rywalom. CSKA 1948 rywalizuje z FCSB (Steaua Gigi Bekali), a przeciwnikiem CSKA Sofia został zdobywca Pucharu i Superpucharu Rumunii – Sepsi. Pierwsze mecze zostały rozegrane w Sofii i w taki sposób w ramach dwóch dni w odległości 750 metrów widzowie zostali świadkami bałkańskiej rywalizacji. Rumuńskie media popełniły błąd logiczny pisząc, kto tak naprawdę jest spadkobiercą upadłego klubu, a pewien miejscowy działacz piłkarski szczerze przyznał: „Wiemy, że naszym zawodnikiem interesuje się CSKA, ale które CSKA dokładnie, nie mogę powiedzieć”. Sytuacja w Bułgarii jest mniej więcej podobna w odniesieniu do FCSB i CSA Steaua, dlatego konieczne jest pewne wyjaśnienie. Kibice CSKA Sofia są zaprzyjaźnieni z kibicami Steauy, którzy z kolei toczą wojnę z Bekali, co oznacza, że ​​wspierają wojskowe CSA. Pokazano to również na specjalnym banerze w dniach poprzedzających mecz na Stadionie Narodowym im. Wasyła Lewskiego. Ponieważ bułgarska policja miała informacje o rzekomych starciach między bułgarskimi i rumuńskimi kibicami z rywalizujących klubów, środki bezpieczeństwa były niezwykle rygorystyczne, ale na szczęście do żadnych konfliktów nie doszło.

Zła pogoda w Sofii, sezon wakacyjny czy po prostu brak zainteresowania. Każdy może interpretować słabą frekwencję pierwszego meczu, jak chce, ale obecność 500 osób na meczu w europejskich pucharach zdecydowanie nie jest dobrym wskaźnikiem. Szefostwo CSKA 1948 dołożyło wszelkich starań, aby zapewnić komfort dzieciom, które przybyły na spotkanie poprzez obecność klubowej maskotki – Lwa Armi. Nieliczna publiczność dała o sobie znać, odpalając pirotechnikę i wywieszając kilka transparentów, ale przez większość spotkania spotkania głośniejsi byli kibice gości. Fani obu drużyn zostali świadkami słabego meczu, w którym decydujące było większe doświadczenie drużyny gości FCSB, która wygrała po bramce Florinela Comana. Rumuński talent, którego Gigi Becali nieustannie porównuje do Neymara, nie wykazał się wybitnymi zdolnościami, ale zaledwie kilka dni temu wraz z kolegami z drużyny wygrał wielkie derby z Dinamo, dlatego mało kto zwracał uwagę na to jak się zaprezentowali w Sofii. W CSKA 1948 zabrakło kontuzjowanego króla strzelców ubiegłego sezonu, Iwajła Choczewa, co miało duży wpływ na to jak zespół się zaprezentował tego dnia. Błyskotliwe rajdy Georgi Rusewa i kilka dobrych zagrań młodego Stojana Stoiczkowa (niespokrewnionego z Christo) to tylko przebłyski, które nie mogą zrekompensować słabego występu podczas meczu.

Nieliczni kibice CSKA 1948 w trakcie meczu z FCSB, fot. Teodor Borisov

Zaledwie 24 godziny później atmosfera była zupełnie inna – ponad 12 000 kibiców zebrało się na stadionie „Bułgarskiej Armii” i fanatycznie wspierało CSKA Sofia. Kibice Sepsi też byli obecni na stadionie, a ich przyśpiewki i okrzyki były po węgiersku. To logiczne – miasto Sfântu Gheorghe (lub Sepsiszentgyörgy) jest zamieszkane głównie przez Węgrów, a finansowanie zespołu pochodzi bezpośrednio od węgierskiego premiera Viktora Orbána, który był na trybunach podczas ostatniego meczu ligowego przeciwko Craiova 1948. Goście jeszcze przed meczem byli zszokowani zaniedbanym wyglądem stadionu, który w porównaniu z nowoczesnymi obiektami powstającymi w ich ojczyźnie naprawdę wygląda jak z epoki kamienia. Jednak w tej fazie rozgrywek europejskich zdarzają się miejsca w znacznie bardziej skandalicznej formie (np. stadion Tose Proeski w Skopje, gdzie Lewski grał na wyjeździe ze Shkupi). Poza tym dobrze wiedzieć dokładnie, jaka jest alternatywa dla komercyjnego futbolu, przeciwko któremu masowo pisze się w Europie. Nastrój w parku „Ogrodów Borysa” (stadion CSKA znajduje się w tym parku) wyraźnie się poprawił, a przyczyniła się do tego nowa maskotka klubu. Jest to kopia reprezentacyjnej flagi Dowództwa Połączonych Operacji Specjalnych Armii Bułgarskiej, podarowanej klubowi przez generała dywizji Jawora Mateewa.

Stadion pełen kibiców CSKA Sofia, fot. Teodor Borisov

Podczas meczu, w grze CSKA brakowało dyscypliny i organizacji cenionej w wojsku, a poziom ich sprawności sprawiał, że Sepsi wyglądało jak drużyna z Premier League w trakcie tournee po Azji. Oba gole gości, autorstwa Nicolae Pauna i Rolanda Vargi, padły po niepewnych występach bramkarza Gustavo Bussato. Co więcej, rezerwowy Vitalie Damascan z Sepsi trafił w poprzeczkę. Okazało się, że zwycięstwo rumuńskiej drużyny 4:0 nad CSKA w towarzyskim meczu rok temu nie było przypadkiem, ale to w żaden sposób nie uspokoiło kibiców. Szefostwo ze strony gości w loży VIP przekonało się boleśnie, że nie wypada okazywać emocji przy zdobytych bramkach i wyjeżdżając ze stadionu na pewno na długo zapamięta kibiców gospodarzy. Niezadowolenie kibiców zostało skierowane głównie w stronę piłkarzy, z których właśnie kapitan Iwan Turicow wdarł się w dyskusję z kibicami, za co pozbawiono go opaski kapitana za ten czyn. Jak zawsze w takich sytuacjach często dochodzi do zmiany trenera, dlatego Serb Sasha Ilić został zwolniony po nieco ponad roku pracy w klubie. Dwa zwycięstwa z łączną różnicą bramek 3:0 w Sofii stały się powodem do analiz, według których futbol w Rumunii jest na znacznie wyższym poziomie niż w Bułgarii. Wyniki mistrzów Farula (wyeliminowany przez Sherifa w eliminacjach Ligi Mistrzów i marne zwycięstwo z Urartu z Armenii) oraz do niedawna hegemona CFR Cluj (1:1 u siebie z debiutującym w pucharach Adana Demirspor) pokazują, że Rumunii daleko do sukcesów sprzed lat, ale wyraźnie ma wystarczający potencjał, aby poradzić sobie z rywalami z Bułgarii.

Piłkarze Sepsi cieszący się po strzelonej bramce, fot. Teodor Borisov

CSKA 1948 i CSKA Sofia doświadczyły osobiście, że między mistrzostwami krajowymi a europejskimi jest duża różnica. Sukces w jednym miejscu nie gwarantuje sukcesu w drugim. Pierwszy klub ma dobrą organizację, ale brakuje mu kibiców i tradycji, podczas gdy drugi polega na pełnych trybunach i aurze klubowej historii, aby zrekompensować brak kompetencji kierownictwa klubu i niektóre braki jeśli chodzi o umiejętności całej drużyny. Efekt końcowy jest taki, że nielubiany przez kibiców przeciwnej drużyny Łudogorec znów będzie musiał być „zwycięską rakietą” Bułgarii, bo bez ich wyników, współczynnik klubowy spadłby do poziomu outsiderów europejskiego futbolu.

Teodor Borisov

Румънският урок за ЦСКА

Източна Европа е място, където общественото разделение намира своето най-явно проявление във футбола. В чешкото първенство имаше два отбора с името Бохемианс, литовските градове Каунас и Вилнюс влязоха във война за наименованието Жалгирис, а в румънския футбол наличието на няколко варианта на Университатя Крайова, Стяуа и Динамо Букурещ вече не прави впечатление на никого. Историята на европейските клубни турнири обаче за пръв път се сблъсква със случай като този със софийските ЦСКА София и ЦСКА 1948, които участват едновременно в един и същи турнир – Лигата на конференциите.

Читателите на Piłkarskie Bałkany вече са запознати в детайли с историята на съперничеството между двата отбора и събитията, последвали фалита на ЦСКА през 2016 г. [за четене тук] През миналия сезон тимът на Гриша Ганчев бе в борбата за титлата до последния кръг, но в крайна сметка отново отстъпи върха на Лудогорец. Това до голяма степен се дължи на факта, че в допълнителното време на плейофния двубой срещу ЦСКА 1948 защитникът Иван Турицов пропусна решителна дузпа.

Въпреки това треньорът на тима Саша Илич (легенда на Партизан Белград) получи подкрепа от феновете и ръководството и с оглед на привлечените през лятото играчи се очакваше „армейците“ отново да играят сериозна роля в първенството. От своя страна ЦСКА 1948 бе ръководен последователно от Любослав Пенев и Тодор Янчев, преди да завърши сезона начело с опитния Атанас Рибарски. Въпреки това отборът спечели бронзовите медали и достигна до финал за Купата на България, където отстъпи с 1:3 от Лудогорец.

Жребият в Лигата на конференциите си направи шега с двата български представителя, изправяйки ги срещу румънски съперници. ЦСКА 1948 се изправи срещу ФЧСБ (Стяуа на Джиджи Бекали), а опонент на ЦСКА София бе носителя на Купата и Суперкупата на Румъния Шепши. Първите мачове трябваше да се играят в София и така в рамките на 2 дни на разстояние 750 метра зрителите щяха да станат свидетели на балканска битка. Румънските медии логично се объркаха в обяснение кой всъщност е истинския наследник на фалиралото дружество, а един местен футболен ръководител чистосърдечно призна: „Знаем, че към наш играч има интерес от ЦСКА, но кое от двете, това не мога да ви кажа“. Горе-долу сходна е ситуацията в България по отношение на ФЧСБ и ЧСА Стяуа, поради което е необходимо известно уточнение. Ултрасите на ЦСКА София са в приятелски отношения с тези на Стяуа, които са на война с Бекали, което означава, че те подкрепят армейския ЧСА. Това бе показано и чрез специален транспарант в дните преди мача на „Васил Левски“. Тъй като българската полиция имаше информация за предполагаеми сблъсъци между български и румънски фенове от враждуващите лагери, мерките за сигурност бяха изключително сериозни, но за щастие конфликти липсваха.

Лошото време в София, сезонът на летните отпуски или просто липсва на интерес. Всеки може да тълкува както иска слабата посещаемост на първия двубой, но присъствието на 500 души на европейски мач определено не е добър показател. От ръководството на ЦСКА 1948 направиха всичко възможно да осигурят комфорта на дошлите на срещата деца чрез присъствието на клубния талисман – лъвчето Арми. Малобройната агитка се отчете с една запалена факла и няколко транспаранта, но в големи периоди от срещата бе заглушавана от гостуващите привърженици. И едните, и другите фенове станаха свидетели на постна продукция, в която по-големия турнирен опит на ФЧСБ си каза думата и те стигнаха до победата чрез попадение на Флоринел Коман. Румънският талант, който Джиджи Бекали постоянно сравнява с Неймар, не показа някакви изключителни качества, но само преди няколко дни той и съотборниците му спечелиха голямото дерби с Динамо, поради което едва ли някой е обърнал внимание на продукцията им. ЦСКА 1948 беше без контузеният голмайстор на първенството Ивайло Чочев, което определено се отрази на представянето на тима. Хубавите пробиви на Георги Русев и някои добри отигравания на младия Стоян Стоичков (няма роднинска връзка с Христо) бяха само проблясъци, които не могат да компенсират плахото представяне в хода на срещата.

Само 24 часа по-късно атмосферата бе коренно различна – над 12 000 души изпълниха „Българска армия“ и подкрепяха фанатично ЦСКА София. Шепши също имаше гостуваща агитка, чийто песни и скандирания бяха на унгарски език. Това е логично – град Сфънту Джордже (или Шепшисентдьорд) е населен предимно с унгарци, а финансирането на тима идва директно от унгарския премиер Виктор Орбан, лично присъствал на последния шампионатен мач срещу Крайова 1948. Още преди мача гостите бяха шокирани от занемарения вид на стадиона, който наистина изглежда като от каменната ера в сравнение с модерните съоръжения, които се създават в тяхната родина. В тази фаза на евротурнирите обаче има места в много по-скандален вид (напр. стадион „Тоше Проески“ в Скопие, където Левски гостува на Шкупи), а освен това е хубаво да се знае каква точно е алтернативата на комерсиалния футбол, срещу когото се пише масово в Европа. Настроението в Борисовата градина бе приповдигнато, като за това допринесе и новия талисман на клуба. Става въпрос за копие на представителното знаме на Съвместното командване на специалните операции на Българската армия, подарено на клуба от генерал-майор Явор Матеев.

По време на срещата в играта на ЦСКА липсваха ценените в армията дисциплина и организация, а нивото на физическа подготовката превеше така, че Шепши изглеждаше като отбор от английската Висша лига, отишъл на турне в Азия. И двата гола на гостите, дело на Николае Паун и Роланд Варга, дойдоха след колебливи изяви на вратаря Густаво Бусато, а освен тях Шепши уцели и греда чрез резервата Виталие Дамашкан. Оказа се, че победата на румънския представител срещу ЦСКА с 4:0 в приятелски мач преди година не е била случайно, но това по никакъв начин не успокои феновете. Намиращото се във ВИП ложите ръководство на гостите разбра по трудния начин, че не е препоръчително да показва емоциите си при отбелязаните попадения и вероятно не си е тръгнало с най-добри впечатления от домакинските фенове. Народният гняв впоследствие се насочи към играчите, което провокира реплики от капитана Иван Турицов, впоследствие лишен от лентата си заради това деяние. Както винаги в подобно ситуации треньорската смяна се явява естествен отдушник и така Саша Илич бе уволнен след малко повече от година работа в клуба.

Двете победи с обща голова разлика 3:0 в София станаха причина за анализи, според които футболът в Румъния е на много по-високо ниво от този в България. Резултатите на шампиона Фарул (отпаднал от Шериф в квалификациите на Шампионската лига и едва победил арменския Урарту) и доскорошния хегемон ЧФР Клуж (1:1 у дома с дебютиращия в евротурнирите Адана Демирспор) показват, че балканската страна е далеч от най-добрите си години, но явно има достатъчно потенциал да се справи със съперници от България.

ЦСКА 1948 и ЦСКА София усетиха, че между вътрешното първенство и евротурнирите има голяма разлика и успехите на едното място не гарантират такива и на другото. Единият клуб има добра организация, но му липсват фенове и традиции, докато другия разчита, че пълните трибуни и аурата на клубната история ще компенсират ръководните и спортно-технически пропуски. Крайният резултат е, че недолюбвания от противниковите привърженици Лудогорец отново ще трябва да бъде ракетата носител на България, тъй като без техните резултати клубния коефициент би спаднал до нивото на аутсайдерите в европейския футбол.

Теодор Борисов