Odeszła legenda – Pere, splitski Pele

Niedzielny poranek 19. marca wstrząsnął kibicami Hajduka Split. W wieku 81-lat, po ciężkiej chorobie, zmarł legendarny piłkarz, trener, dyrektor sportowy i dyrektor akademii piłkarskiej Hajduka, Petar Nadoveza.

Pele ze Splitu

Na ten przydomek zasłużył jak nikt inny. Urodzony w Šibeniku Nadoveza trafił do Hajduka w najtrudniejszych czasach dla klubu, gdy ważyły się losy klubu o byt w pierwszej lidze. Nie tylko był dobrym duchem tej drużyny, ale również skutecznym pod bramką rywali. Napastnik w trakcie swojego pobytu w Splicie, do którego trafił w 1963 roku zyskał miano niekwestionowanej legendy. 

„Goleador” rozegrał w barwach Hajduka 460 mecze i strzelił 296 bramek. Dzięki wybitnej dyspozycji przyczynił się do zdobycia pierwszego w historii klubu Pucharu Jugosławii, w sezonie 1966/1967. Ostatnie trzy lata pobytu w klubie z Dalmacji to wielkie pasmo sukcesów – najpierw triumf w rozgrywkach ligowych w sezonie 1970/71, a potem kolejno dwa lata z rzędu zwycięstwo w krajowym pucharze (71/72 oraz 72/73). W ostatnik roku pobytu, przed odejściem w roku 1973 do belgijskiego Lokeren zanotował także występ w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów.

Pytany przed laty o swoje najpiękniejsze wspomnienia z piłkarskiej kariery, bez wahania uznał triumf mistrzowski z 1971 roku, który wspólnie z kolegami wywalczył dla Hajduka po 16. latach posuchy. Wówczas na splitskiej Rivie przywitał ich kilkudziesięciotysięczny tłum, który w ramach podziękowania przeniósł piłkarzy na swoich ramionach do starego miasta. Choć tego nie doświadcza się często, Pere Nadoveza miał okazję do takiego świętowania aż dwukrotnie. To właśnie on stał się jednym z największych bohaterów prestiżowego pojedynku w Belgradzie z miejscowym Partizanem. Gospodarze prowadzili nawet 3:0, ale dzięki dwóm trafieniom napastnika, udało się odwrócić losy meczu i wygrać na terenie rywala 3:4. 

Sukcesy trenerskie

Po zakończeniu kariery sportowej przyjął posadę trenera. Oprócz zespołów młodzieżowych Hajduka, kilkukrotnie prowadził też pierwszą drużynę. Następnie pracował w rodzinnym Šibeniku, reprezentacji Gabonu oraz Tunezji, a także był trenerem słoweńskich klubów Potrošnik, Olimpija, Beltnice i Mura. 

W sezonie 1983/84 pod jego wodzą Hajduk zdobył Puchar Jugosławii. W Splicie pokonał Crvenę Zvezdę 2:1 i bezbramkowo zremisował w Belgradzie. W tej samej kampanii awansował z Hajdukiem do półfinału Pucharu UEFA, w którym odpadł z późniejszym triumfatorem rozgrywek, angielskim Tottenhamem Hotspur jedynie gorszym bilansem bramek (wygrywając 2:1 w Splicie, 0:1 w Londynie).

W późniejszym okresie przyczynił się do sięgnięcia po mistrzostwo kraju w roku 2000/2001, a także w końcowej fazie sezonu 2003/2004 objął stanowisko pierwszego trenera i wywalczył kolejny tytuł z Hajdukiem. Po sezonie wrócił do swoich obowiązków, czyli dyrektora akademii piłkarskiej w klubie. Później także pełnił funkcję dyrektora sportowego. Jego zasługi dla Hajduka zostały docenione – Petar Nedoveza jest posiadaczem Złotej Wstęgi Kapitańskiej Hajduka. W 2008 roku otrzymał też najwyższe wyróżnienie z Chorwackiego Związku Piłki Nożnej (HNS) – Trofeum Młodych HNS.

Żegnaj, legendo. „Żegnaj Pere – Pele ze Splitu” – takimi słowami upamiętniła go prasa, dzieląc się smutną informacją o odejściu swojej legendy z kibicami.

*Zdjęcia pochodzą z oficjalnego profilu klubu: FB/hnkhajduk