Rozpoczął się sezon 2020/2021 w Chorwacji

Nazwa: Hrvatski Telekom Prva Liga

Liczba drużyn: 10

Beniaminek: HNK Šibenik.

Aktualny mistrz: Dinamo Zagrzeb

Zdobywca Pucharu za 2019/20: HNK Rijeka

Nowy sezon chorwackiej ekstraklasy ruszył 14 sierpnia, zainaugurowany spotkaniem Varażdin – HNK Gorica (1:5). Na ten moment mecze odbywają się bez udziału publiczności ze względu na zagrożenie Covid-19.

Średnie frekwencje (w ostatnim sezonie):

2019/20 – Cała HNL: 3 526.

Poszczególne kluby:

1. Hajduk: 12 883,

2. Rijeka: 4 732,

3. Dinamo 3 953,

4. Osijek: 3 414,

5. Varażdin: 2 462

Charakterystyka beniaminka:

Zespół HNK Šibenik był uczestnikiem 1. HNL od uzyskania niepodległości do 2003, a następnie w latach 2006 -12. W 2010 zagrał nawet w kwalifikacjach do Ligi Europy po udziale w finale Pucharu Chorwacji. W Europie Szybenik wyeliminował Sliema Wanderers, odpadł w 2. rundzie kwalifikacji z Anorthosis Famagusta. Po spadku z ligi w 2012 rok później z powodów finansowych trafił nawet na dwa sezony do 3 ligi.

Szybenik, foto. Krzysztof Porębski

Ekipa z Szybenika nazywana jest „Pomarańczowymi”. Dyrektorem (koordynatorem) ds. Sportowych klubu jest Ivan Bulat, były piłkarz zespołu Šibenika, który wiele lat spędził też w azjatyckich klubach i czerpie stamtąd pewne inspiracje. Co ciekawe, piłkarzem obecnej kadry Šibenika jest dobrze znany kibicom Górnika Zabrze obrońca Boris Pandża.

Samo miasto Szybenik jest położone w Środkowej Dalmacji i jest prawdziwą perełką tej części wybrzeża.

Gwiazdy chorwackiej ekstraklasy:

Zawodnicy z pola:

Bruno Petković (Dinamo Zagrzeb)

Napastnik Dinama, były piłkarz klubów Serie A. W ostatnim sezonie chorwackiej ekstraklasy zanotował 7 bramek i aż 9 asyst.

Mislav Orsić (Dinamo Zagrzeb)

Skrzydłowy Dinama, zdobywca 13 bramek w ostatnim sezonie HNL, do których dołożył 6 asyst. Błysnął też w europejskich pucharach.

Antonio Čolak (HNK Rijeka)

Doświadczony w grze poza Chorwacją 27-letni napastnik, były piłkarz m.in. Lechii Gdańsk. Był w ostatnim sezonie najlepszym zawodnikiem HNK Rijeka i zdobywcą 20 goli w lidze, dzięki czemu został królem strzelców – ex-aequo z Mijo Čaktasem (Hajduk) i Mirko Mariciem (Osijek).

Bramkarze:

Dominik Livaković (Dinamo Zagrzeb)

25-letni golkiper reprezentacji Chorwacji, wicemistrz świata. Według wielu wyliczeń – najbardziej wartościowy zawodnik ligi.

Wschodzące talenty:

Josko Gvardiol (Dinamo Zagrzeb)

Obiecujący 18-letni obrońca Dinama, mający za sobą debiut w młodzieżowej reprezentacji Chorwacji. Intensywnie monitorowany przez zachodnie kluby.

Lovro Majer (Dinamo Zagrzeb)

22-letni ofensywny pomocnik Dinama, mający na koncie debiut w pierwszej reprezentacji Chorwacji. W minionym sezonie zagrał w 21 ligowych meczach Dinama, zaliczając 4 asysty i strzelając dwa gole.

David Čolina (Hajduk Split)

20-letni lewy obrońca, z występami w chorwackiej młodzieżówce w CV. Wiele lat spędził w Akademii Dinama, skąd trafił do ekipy U-19 AS Monaco. Wrócił jednak do Chorwacji, gdzie w ostatnim sezonie zagrał w 22 ligowych meczach Hajduka Split. Niedawno interesował się nim m.in. Celtic Glasgow.

Polskie akcenty: Damian Kądzior (Dinamo Zagrzeb)

foto. Krzysztof Porębski

Przewidywania na sezon 2020/2021:

Naszym zdaniem mistrzem znów będzie Dinamo Zagrzeb, które finansowo zdominowało ligę, zwłaszcza po niedawnych występach w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Trudno zresztą prognozować inaczej, skoro w ciągu ostatnich piętnastu sezonów aż 14 tytułów zdobyło Dinamo i tylko jeden HNK Rijeka.

Zagrozić drużynie ze stolicy mogą jedynie… jej działacze. Nie od dziś wiadomo, że sterowany przez rodzinę Mamiciów klub jest w stanie sam wpędzić się w dowolnym momencie w organizacyjny chaos. Ogromne kontrowersje wywołała niedawna decyzja o rozstaniu z trenerem Nenadem Bjelicą i pozostawienie w roli pierwszego szkoleniowca brata niesławnego Zdravko Mamicia, czyli byłego dyrektora klubu Zorana Mamicia. Jak długo utrzyma się on na tym stanowisku? To pytanie otwarte. Jeżeli jednak zespół nie będzie osiągał satysfakcjonujących wyników, mogą się nasilić poważne tarcia na linii działacze klubu – kibice, a to może się odbić na kondycji Dinama.

Wtedy jest szansa, że na finiszu sezonu wykorzysta to np. HNK Rijeka (zdobywca Pucharu Chorwacji za sezon 2019/20).

Czarny koń sezonu 2020/21: NK Osijek

Stadion w Osijeku, foto. Krzysztof Porębski

Koloryt ligi, czyli co trzeba mieć na względzie, gdy śledzi się ligę HNL:

– W Dinamie trwa nieustanna podjazdowa walka o władzę między frakcją braci Mamić a resztą świata, ku rosnącemu niezadowoleniu kibiców.

– W NK Osijek najlepszym zawodnikiem sezonu został ostatnio wybrany Petar Bočkaj, który wcześniej zasłynął tym, że w stanie nietrzeźwym wpakował się samochodem w stację benzynową.

– W Hajduku od dłuższego czasu trwa poważny kryzys sportowo-organizacyjny, co mocno odbiło się na wynikach zespołu z Dalmacji, który zajął dopiero 5. miejsce w sezonie 2019/20.

– Problemy ekonomiczne kraju związane z pandemią oraz ograniczenia związane z wstępem kibiców na trybuny będą w tym sezonie rzutować na finanse wielu klubów.

– W obecnym sezonie nastąpiła również zmiana organizacyjna. Będzie tylko jeden spadkowicz i nie będzie meczu barażowego z drugim zespołem 2.HNL