Wywiad z Radostinem Kisziszewem

Czemu Litex Łowecz zaprzepaścił rewanż z Widzewem Łódź? Dlaczego nie pojechał na Euro w Portugalii? Czy pochodzenie z Europy Wschodniej pomogło mu odnaleźć się w Premier League? Odpowiedzi na te oraz inne pytanie znajdziecie w rozmowie naszego korespondenta Teodora Borisova z Radostinem Kisziszewem.

Версията на интервюто на български език е по-долу.

Radostin Kisziszew urodził się 30 lipca 1974 roku w Burgas. W swojej piłkarskiej karierze występował na pozycji prawego obrońcy oraz defensywnego pomocnika w barwach Czernomorca Burgas (1991-1994, 2011-12) Neftochimika Burgas (1994-1997), Bursasporu (1997-98), Litexu (1998-2000, 2008-10) Charltonu (2000- 07), Leeds (2007, 2007-08), Leicester (2007-08), Brighton (2010-11). Trzykrotny mistrz Bułgarii (1998, 1999, 2010) i zdobywca pucharu Bułgarii w 2009 roku. Dla reprezentacji Bułgarii rozegrał 88 meczów i strzelił jedną bramkę. Uczestnik Euro ’96 i MŚ ’98. Obecnie jest prezesem zarządu klubu Czernomorec 1919 Burgas.

Panie Kisziszew, był Pan w składzie reprezentacji Bułgarii, która w eliminacjach do Euro 2000 przegrała z Polską 0:3. Jak Pan wspomina ten mecz oraz ówczesną reprezentację Polski?

Zdecydowanie nie mogą to być moje najmilsze wspomnienia. Rozpoczęliśmy eliminacje przeciwko Polakom w moim rodzinnym mieście Burgas. Mecz odbył się niedługo po Mistrzostwach Świata we Francji ’98, gdzie ponieśliśmy prawdziwą klęskę. Mimo wszystko selekcjoner Christo Bonew pozostał na swoim stanowisku selekcjonera, lecz po porażce 0:3 jeszcze tego samego wieczoru podał się do dymisji. Polska była dobrze zorganizowaną drużyną z piłkarzami mocnymi fizycznie. Ich zwycięstwo było zasłużone. W naszym składzie nie zagrał wtedy Christo Stoiczkow, ale nie ma co szukać wymówek. Po prostu zagraliśmy słabe spotkanie. Jeśli chodzi o drużynę Polski, to szczerze mówiąc nie przychodzi mi do głowy żadne nazwisko z tego zespołu. Od tego momentu dużo czasu minęło, a Polacy nie mieli wtedy w swoim składzie gwiazdy pokroju Roberta Lewandowskiego. 

Grał Pan w Liteksie, który, po wygranej 4: 1 w Łoweczu, został pokonany przez Widzew w eliminacjach do Ligi Mistrzów w 1999 roku. Co się wtedy stało?

Wydarzenia potoczyły się bardzo źle. Jak już Pan powiedział, u siebie w domu zdecydowanie pokonaliśmy Widzew. W Łodzi do przerwy było 1:1. Po wznowieniu spotkania padły dwie szybkie bramki dla Widzewa. Trener zdecydował wtedy, że muszę wejść na boisko choć nie byłem jeszcze całkowicie wyleczony po kontuzji. Ostatecznie przegraliśmy 1:4, mimo że w dogrywce przeważaliśmy. Widzew miał szczęście, że w ogóle doszło do rzutów karnych. Polacy spudłowali dwa pierwsze karne i mimo to wygrali po piątej serii jedenastek. Prawda jest taka, że po zdecydowanym zwycięstwie w Bułgarii w rewanżu po prostu zlekceważyliśmy Widzew. Naszym następnym rywalem byłaby Fiorentina z Gabrielem Batistutą na czele i bardziej myśleliśmy o pojedynku z nimi niż o rewanżu. Niektórzy koledzy z mojej drużyny nie potraktowali tego spotkania na poważnie, co źle świadczy o ich podejściu do zawodu. W rezultacie los zwrócił się przeciwko nam.

Radostin Kisziszew i George Weah, fot. ALLSPORT

Zadebiutował Pan w reprezentacji już po największym sukcesie w historii bułgarskiego futbolu czyli po zdobyciu czwartego miejsca na MŚ 1994. Co Pan czuł dzieląc szatnię ze Stoiczkowem, Bałykowem i wszystkimi innymi, których parę miesięcy wcześniej oglądał Pan w telewizji?

Czuję się uprzywilejowany faktem, że udało mi się znaleźć w tej wielkiej reprezentacji Bułgarii, która moim zdaniem była najlepszą drużyną w całej historii bułgarskiego futbolu. Wydaje mi się, że wykorzystałem 100% z tej szansy. Byłem jedynym nowym piłkarzem w kadrze powołanej na ME w Anglii. Jestem dumny, że przez 13 lat zakładałem trykot reprezentacji Bułgarii. 

Czy żałuje Pan podjętej decyzji o rezygnacji z udziału na Euro 2004 w Portugalii? (Kisziszew zrezygnował z gry dla reprezentacji na krótki okres po tym, jak nie został wybrany jej kapitanem)

Oczywiście, że żałuję. Miałem kilka sprzeczek z selekcjonerem, doszło do serii nieporozumień, ale wziąłem na siebie odpowiedzialność. Ostatecznie nie wystąpiłem na turnieju w Portugalii. Euro to jest jak na razie ostatnim wielkim turniejem, na którym grała reprezentacja Bułgarii. Podczas mojej nieobecności nasza kadra nie radziła sobie, graliśmy słabo. Za to u mnie w tym czasie wydarzyło się parę pięknych rzeczy.

Radostin Kisziszew w walce o piłkę z Andreą Pirlo

Rozegrał Pan ponad 200 meczów w Anglii, większość w zespołach z Premier League. Powszechnie wiadomo, że Brytyjczycy byli uprzedzeni wobec mieszkańców Europy Wschodniej. Czy na odczuwał Pan jakąś formę dyskryminacji?

Oczywiście. Kiedy przyjeżdżasz tam z małego kraju, jakim jest Bułgaria, nie masz taryfy ulgowej. Musisz udowadniać swoją wartość na każdym treningu i w każdym meczu. Było to jednak dla mnie plusem, bo w Premiership nauczyłem się dyscypliny zarówno na boisku jak i poza nim. Jak wspominam polskich zawodników w okresie, w którym ja tam grałem to było ich bardzo mało. Ich liczba wzrosła dopiero po zniesieniu wiz pracowniczych. Jestem przekonany, że wpłynęło to na cały ich kraj, ponieważ dało Polakom możliwość bezproblemowej pracy w Anglii. 

Pytania błyskawiczne

Najtrudniejszy przeciwnik?

Thierry Henry. W jednym z moich pierwszych meczów w Premier League graliśmy na wyjeździe z Arsenalem na stadionie Highbury. Przeciwko mi po lewej stronie grali Silvinho, Robert Pires i Henry. Było to dla mnie szokiem. Później grałem i przeciwko Cristiano Ronaldo, ale wtedy był on na początku swojej kariery i łatwiej było go upilnować. Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o graczach takich jak Ryan Giggs, Ruud Van Nistelrooy, Robin Van Persie czyli inne gwiazdy światowego futbolu. Grałem przeciwko najsilniejszemu Manchesterowi United w historii. Nie mogę więc wskazać tylko jednego zawodnika z tej trójki, przeciwko któremu grało się najgorzej.

Kisziszew w pojedynku z CR-7

Najbardziej niegościnny stadion?

Kiedy jesteś na boisku, starasz się nie słyszeć, co śpiewają ludzie na trybunach. Najbardziej podobały mi się stare stadiony – Highbury, Wembley sprzed modernizacji, Anfield i Goodison Park, na których panuje świetna atmosfera. To nie to samo co nowoczesne obiekty. Teraz nie doznasz już takiego uczucia, ​​wychodzisz się na stadion ze 100-letnią historią, na którym grały legendy. Premier League to coś więcej niż tylko liga. Jest to finansowy i marketingowy kolos, co skutkuje ciągłym podwyższaniem poziomu futbolu, a nowe stadiony są także częścią tej strategii. 

Najbardziej ekscentryczny kolega z drużyny?

Bez wątpienia Paolo Di Canio. Wyjątkowa osoba, zwłaszcza gdy zaczyna mówić ze swoim włoskim akcentem. Na boisku imponował swoim charakterem i świetną techniką. To on doprowadził Charlton do najlepszego osiągnięcia w Premier League – 7. miejsca w 2004 roku. Grałem z wieloma piłkarzami, którzy mieli mocne charaktery, a w Anglii nigdy nie osiągniesz sukcesu nie posiadając tej cechy.

Autor wywiadu Teodor Borisov razem z Radostinem Kisziszewem

Rozmawiał: Teodor Borisov

Tłumaczenie: Tania Vasileva

Итервюто с Радостин Кишишев

Радостин Кишишев е роден на 30 юли 1974 г. в Бургас. През състезателната си кариера е бил десен бек и дефанзивен халф на Черноморец Бургас (1991-94, 2011-12), Нефтохимик (1994-97), Бурсаспор (1997-98), Литекс (1998-2000, 2008-10), Чарлтън (2000-07), Лийдс (2007, 2007-08), Лестър (2007-08), Брайтън (2010-11). Трикратен шампион на България (1998, 1999, 2010) и носител на националната купа за 2009 г. Има 88 мача и 1 гол за националния отбор. Участник на Евро’96 и Мондиал’98. В момента е председател на Управителния съвет на Черноморец 1919 Бургас.

Г-н Кишишев, вие сте част от националния отбор на България, който в квалификациите за Евро 2000 игра с Полша (0:3 в Бургас, 0:2 във Варшава). Какво си спомняте от тези срещи и тогавашния полски отбор?

Определено това не са най-приятни ми спомени. Започнахме квалификациите срещу тях в родния ми град Бургас. Мачът дойде веднага след световното първенство във Франция, където претърпяхме истински крах, особено в последния мач с Испания (1:6). Въпреки това селекционерът Христо Бонев остана на поста си, но след загубата с 0:3 вече подаде оставка и тимът бе поет от Димитър Димитров – Херо. Тогава Полша бяха дисциплиниран отбор, разполагащ със силни физически играчи. Победите им бяха заслужени, тъй като ни надиграха, въпреки че в състава ни бе Христо Стоичков. Честно казано не се сещам за някое конкретно име от тогавашния им отбор (все пак мина много време). Нямаха в състава си звезда от ранга на Роберт Левандовски.

Част сте от тима на Литекс, който бива елиминиран от Видзев в квалификациите за Шампионската лига през 1999 г., въпреки че успявате да спечелите първия мач в Ловеч в 4:1. Какво се случи тогава?

Изключително лош развой на събитията. Както казахте, у дома ги победихме категорично, а в Краков на полувремето резултата бе 1:1. След почивката получихме 2 бързи гола, поради което се наложи да вляза в игра. Все още не бях напълно възстановен от контузия. В крайна сметка загубихме с 1:4, а в продълженията имахме пълна доминация. Видзев имаха късмет, че изобщо стигнаха до дузпи. Там те пропуснаха първите си 2 наказателни удара, но въпреки това след петата си дузпа спечелиха. Истината е, че след убедителния успех у дома ги бяхме подценили. Следващ съперник трябваше да бъде Фиорентина с Габриел Батистута и сякаш мислехме повече за предстоящите ни мачове с италианците, а не за реванша. Някои от съотборниците ми дори не пазиха режим преди реванша, което не говори добре за техния професионализъм. В крайна сметка съдбата се обърна срещу нас и ни го върна.

Дебютира в националния отбор веднага след най-големия успех в историята на българския футбол – четвъртото място от Мондиал’94. Какво бе чувството да си в една съблекалня със Стоичков, Балъков и всички останали, които допреди няколко месеца си гледал по телевизията?

Чувствам се привилигерован от факта, че успях да вляза в този голям български отбор, най-добър за всички времена. Успях да се възползвам на 100% от предоставения ми шанс и бях единственото ново име в тима за европейското първенство в Англия. Горд съм, че успях да нося националната фланелка в продължение на 13 години.

Съжаляваш ли за решението си да не участваш на Евро 2004 в Португалия? (б.р. Кишишев се оттегля от националния отбор за кратко, след като не е избран за негов капитан)

Разбира се, че съжалявам. Имах спречквания със селекционера, може би се бяха получили и недоразумения, но аз си поех отговорността. Не можах да участвам на турнира, който засега е последен за националния отбор. В мое отсъствие не се представихме добре, но пък ми се случиха други хубави неща в живота, които компенсират този епизод.

Имаш повече от 200 мача в английския футбол, повечето от които са във Висшата лига. Известно е, че англичаните подхождат с предубеждение към източноевропейците. Почувства ли някаква форма на дискриминация в самото начало?

Естествено. Когато идваш там от малка държава като България трябва да се пребориш с това. Трябваше да се доказвам на всяка тренировка и във всеки мач. Това обаче ми бе от полза, тъй като Висшата лига ме научи на дисциплина на и извън терена. Ако говорим за полските играчи, в периода, в който бях във Висшата лига те бяха твърде малко. Техният брой се увеличи едва след премахването на работните визи. Убеден съм, че това се е отразило и на цялата им държава, тъй като така поляците получиха възможност да работят в Англия без проблеми.

Блиц въпроси

Най-труден съперник

Тиери Анри. В един от първите ми мачове във Висшата лига гостувахме на Арсенал на „Хайбъри“ и срещу мен бе цялата им лява зона – Силвиньо, Робер Пирес и Анри, което бе стряскащо. Играл съм и срещу Кристияно Роналдо, но тогава той бе в началото на кариерата си и сякаш бе по-лесен за опазване. Естествено не мога да не спомена играчи като Райън Гигс, Рууд Ван Нистелрой, Робин Ван Перси – все доказани имена в световния футбол. Изборът обаче е труден, тъй като съм играл срещу най-силния Манчестър Юнайтед в история, Непобедимите на Арсенал

Най-негостроприемен стадион

Когато си на терена се стремиш да не чуваш какво пеят хората на трибуните. Най-много са ми допадали старите стадиони – „Хайбъри“, стария „Уембли“, „Анфийлд“ и „Гудисън парк“, които са със страхотна атмосфера. На модерните стадиони не е същото. Няма го усещането да излезеш на стадион със 100-годишна история, на който са играли легенди. Висшата лига обаче заложи на изключителен маркетинг, с който се вдигна цялостното ниво на местния футбол и новите стадиони са част от тази стратегия.

Най-ексцентричен съотборник

Паоло Ди Канио, без никакво съмнение. Уникален човек, особено когато започне да говори с неговия италиански акцент. На терена също правеше впечатление със своя характер и фина техника. Именно той поведе Чарлтън към най-доброто му класиране във Висшата лига – 7-мо място през 2004 г. Играл съм с футболисти с големи характери, тъй като в Англия няма как да прогресираш без това качество.

Интервю: Teodor Borisov