Przyjaciele z GFK Osogovo

Od 6 sierpnia już oficjalnie partnerem Piłkarskich Bałkanów jest drużyna występująca na zapleczu macedońskiej Prvej Ligi – GFK Osogovo. W tym artykule chciałbym przybliżyć Państwu historię tego zespołu, patrona stadionu – Nikoli Mantova, a także położonego w północno-wschodniej części Macedonii Północnej miasta Kočani, z którego GFK Osogovo pochodzi.

Drużyna FK Osogovo jest jednym z najstarszych klubów piłkarskich w Macedonii. Został założony już w roku 1924, a zatem 6 lat po utworzeniu Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, w skład którego wchodziły tereny obecnej Macedonii Północnej. Wcześniej klub ten miał kilka innych nazw – m.in. FK Vitez, czy FK Hajduk, by ostatecznie przyjąć nazwę GFK Osogovo.

Warto wspomnieć o tym, że w Kočani grano amatorsko w piłkę jeszcze przed rokiem 1924 – wówczas miało to jednak formę tylko i wyłącznie rozgrywek ulicznych. Piłka nożna w tym mieście rozwijała się wraz z rozwojem miasta i rozbudową infrastruktury w mieście Kočani. Na znaczące sukcesy drużyna z północno-wschodniej Macedonii Północnej musiała jednak poczekać kilkadziesiąt lat. Było nim zdobycie młodzieżowego mistrzostwa Macedonii w roku 1958 r. Umożliwiło to grę piłkarzom z Kočani z najlepszymi drużynami młodzieżowymi w całej Jugosławii. Drużyna GFK Osogovo mierzyła się bowiem z Partizanem Belgrad, Dinamem Zagrzeb i drużyną Budučnosti Titograd. Spotkanie z zespołem Crno-Belich zakończyło się wygraną Serbów aż 13:0. Co było przyczyną takiej deklasacji zespołu z Kočani? Drużyna z Macedonii Północnej nie otrzymała odpowiednio wcześnie informacji o terminie turnieju, przez co musieli dojechać do Belgradu nocą przed meczem z Partizanem. Co więcej – młodzi piłkarze Osogova nie mieli w pociągu miejsc siedzących, a po przyjeździe do Belgradu musieli szukać w pierwszej kolejności zakwaterowania. W kolejnym spotkaniu młodzi Macedończycy pokonali drużynę z Zagrzebia 3:1. Z ekipą z Titogradu zremisowali 0:0 i zajęli drugie miejsce na turnieju w stolicy Serbii.

W okresie komunistycznej Jugosławii ekipa Osogova spędziła w większości na trzecim poziomie rozgrywkowym – Lidze Republiki Macedonii. 

Od momentu uzyskania niepodległości przez Macedonię w roku 1992, GFK Osogovo przez pierwszych kilka sezonów rywalizowało w macedońskiej Prvej Lidze, plasując się w środku stawki. W sezonie 1995/1996 zajęli 14 miejsce w tabeli, co skutkowało spadkiem na zaplecze macedońskiej Prvej Ligi. Był to jednak bardzo udany czas dla młodzieżowców tego klubu – w 1996 roku sięgnęli oni po młodzieżowe mistrzostwo Macedonii. Był to największy sukces tego klubu po uzyskaniu niepodległości przez Macedonię w wyniku rozpadu Jugosławii.

Po dwóch latach drużyna z Kočani powróciła na najwyższy szczebel rozgrywek. Spędzili w nim kolejne cztery sezony – w sezonie 2001/2002 zespół z północno-wschodniej Macedonii Północnej zajął ostatnie miejsce w ligowej tabeli i ponownie znalazł się na zapleczu Prvej Ligi. Niestety, był to jak do tej pory ostatni sezon w tych rozgrywkach. Od tamtego momentu w historii klubu z Kočani rozpoczął się kryzys. Po dwóch latach na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej, GFK Osogovo spędziło wiele lat w grupie wschodniej trzeciej ligi macedońskiej. W sezonie 2018/2019 partner Piłkarskich Bałkanów wywalczył awans na zaplecze macedońskiej Prvej Ligi. W ubiegłym, przedwcześnie zakończonym sezonie GFK Osogovo zajęło przedostatnie miejsce w tabeli ligowej, co pozwoliło im uniknąć powrotu do trzeciej ligi. W rozpoczętych niedawno rozgrywkach zespół z Kočani, zajmuje ósme miejsce z bilansem dwóch punktów po czterech rozegranych kolejkach ligowych. Trzymamy kciuki, żeby w nadchodzących meczach piłkarzom z północno-wschodniej Macedonii Północnej szło lepiej! #AVANTIOSOGOVO

Prawdopodobnie najbardziej znanym zawodnikiem FK Osogovo jest 31-letni Stojančo Velinov. To nowy nabytek drużyny z Kočani. W przeszłości występował m.in. w Rabotničkim Skopje, Bregałnicy Štip, Renovie, FK Sileks, Tetovie Tetovo, czy też w kosowskiej Superlidze w klubie KF Trepça’89 Mitrowica. W trakcie swojej kariery odnotował ponad 170 występów w macedońskiej Prvej Lidze, 29 razy wpisując się na listę strzelców. Występował również w eliminacjach do Ligi Europy. W ostatnim okienku transferowym do FK Osogovo dołączyli również inni zawodnicy mający przeszłość w macedońskiej Prvej Lidze. Są to Aleksander Nenadoski, który występował m.in. w Pelisterze Bitola i Pobedzie Prilep i Dimitar Ivanov, były gracz m.in. Vardaru Skopje, Metalurga Skopje, Teteksu Tetovo, FK Sileks czy Pelisteru Bitola.

Sukcesy drużyn młodzieżowych FK Osogovo uczyniły z tego klubu znany ośrodek szkolenia młodych adeptów piłkarskich w Macedonii Północnej. Zespół ten posiada kilka grup młodzieżowych liczących łącznie kilkudziesięciu młodych zawodników. Ponadto, ekipa żółto-niebieskich współpracuje także z klubami zagranicznymi – m.in. z Lokomotivą Zagrzeb oraz Valencią, Romą, Zenitem Sankt-Petersburg, czy Olympique Lyon.       

tt Macedonian Football

Drużyna FK Osogovo rozgrywa swoje mecze na liczącym 7 tysięcy miejsc Stadionie Miejskim im. Nikoli Mantova.

W latach dziewięćdziesiątych na stadionie tym odbyły się dwa mecze międzypaństwowe – Macedonia mierzyła się na nim z reprezentacjami Bułgarii i kadrą Danii do lat 21. Kim był patron stadionu, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna z Kočani? To lewoskrzydłowy, który występował w GFK Osogovo na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1973 roku, podczas meczu Ligi Republiki Macedonii (trzeciego poziomu rozgrywkowego w Jugosławii) z FK FAS 11 Oktomvri Skopje Nikola Mantov doznał ataku serca. Niestety, po natychmiastowym przewiezieniu go do szpitala, lekarze stwierdzili jego zgon. Mecz został przerwany, a kibice opuścili stadion ze łzami w oczach. 23-latek rozegrał w drużynie z Kočani 59 spotkań ligowych. Jego kariera została przerwana w nagły i tragiczny sposób. Cześć jego pamięci!

od kilku tygodni obszar górski jest obszarem chronionym

Historia terenów, na których obecnie znajduje się macedońskie miasto sięga bowiem czasów starożytnych. Ze względu na korzystny klimat i położenie geograficzne tereny te były zamieszkiwane m.in. przez plemiona Medów i Traków. Ich obecność jest potwierdzona przez znajdujące się w tym terenie wykopaliska archeologiczne. Wraz z wędrówką ludów – obszary te zostały w okresie średniowiecza zasiedlone przez Słowian. Co ciekawe – nad Bregalnicą, w okolicach miasta, na terenie Doliny Kočani około połowy IX wieku ewangelizację prowadzili święci Cyryl i Metody. Pierwsze wzmianki w dokumentach historycznych o Kočani datowane są jednak dopiero na pierwszą połowę XIV stulecia. W wieku XV przeszło ono pod panowanie Imperium Osmańskiego. W późniejszym okresie nastąpiło spowolnienie rozwoju miasta. Co ciekawe – mimo panowania Turków, w Kočani nadal zdecydowanie przeważali chrześcijanie. W późniejszym okresie tendencja ta została nieco zaburzona, ze względu na osadnictwo tureckie na tym terenie. Zmieniła się również architektura tego miasta – w panoramie Kočani pojawiło się więcej strzelistych minaretów i kopuł meczetów.

Po zakończeniu I Wojny Światowej tereny te weszły w skład nowopowstałego Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, przekształconego później w Jugosławię. Od 1992 roku miasto to znajduje się na terytorium Macedonii.

Warto wspomnieć również o okolicy w pobliżu miasta Kočani. Dolina o tej samej nazwie to teren o około 1020 km2, przez który przepływa rzeka Bregalnica. Od północy jest ona otoczona pasmem górskim Osogovo, którego najwyższy szczyt ma aż 2251 m n.p.m. W okolicach tego pasma gór warto odwiedzić przepiękne wodospady, które położone są kilka kilometrów od miasta Kočani.

Od południa zaś, dolina otoczona jest pasmem górskim Plačkovica, z najwyższym szczytem o wysokości 1754 m n.p.m. Tereny te, choć bardzo niedoceniane w naszym kraju, zdecydowanie zasługują na zobaczenie i zwiedzenie. 

fkosogovo.com

Maciej Miłosz