AMP EURO2021: Poznajcie reprezentację Grecji

Cała idea AMP Futbolu w Grecji rozpoczęła się kilka lat temu. W 2016 roku miało miejsce pierwsze zgrupowanie ampfutbolistów w Sofiko. Tam również zagrali pierwszy mecz (nieoficjalny) z futsalową drużyną AEK Ateny. Na oficjalny mecz trzeba było trochę poczekać.

W styczniu 2017 roku AMPUTEE FOOTBALL HELLAS wzięła udział w turnieju, w którym rywalizowali z reprezentacją Grecji bezdomnych oraz kadrą artystów. Natomiast we wrześniu tego samego roku w mieście Nafplio zorganizowano turniej wspierający AMP reprezentację Grecji, a wzięli w tej imprezie udział członkowie legendarnej drużyny z 2004 roku oraz inne legendy greckiej piłki. W międzyczasie dalej rozgrywano mecze w futsalowymi zespołami AEKu i Panathinaikosu.

Objęliśmy patronat medialny nad reprezentacją Grecji podczas Mistrzostw Europy 2021

30 czerwca reprezentacja AMP futbolu w ramach Światowego Dnia Zapobieganiu Narkomanii rozegrano mecz z legendami greckiego sportu. Udział wzięli Mistrzowie Europy Vassilis Tsiartas, Pantelis Kafes, Fanis Katergiannakis, Michalis Kapsis, ale także były międzynarodowy koszykarz Dimitris Papanikolaou, a chcący poznać AMP Football, również wzięli kule i wspólnie zagrali. Była to dobra promocja tej odmiany piłki w tym regionie Europy.

Amputee Football Hellas to drużyna piłkarzy z amputacją i jednocześnie kadra narodowa Grecji.

Dyscyplina ta ciągle się rozwija, pojawiają się też nowi zawodnicy i krok po kroku zawiązują się nowe kluby. Do tej pory w Amputee Football Hellas pojawiło się ponad 20 piłkarzy, którzy pochodzą z praktycznie każdego regionu Grecji (Ateny, Saloniki, Chalkida, Volos, Chios, Rodos, Kastoria, Komotini, Naoussa, Drama, Xanthi). W tygodniu spotykają się 2 razy na wspólnych treningach prowadzonych przez trenerów-wolontariuszy. Grecka drużyna również może liczyć na wsparcie władz greckich, które pomagają w systematycznym rozwoju tej dyscypliny.

Ponad rok trzeba było czekać na pierwszy oficjalny mecz. W Atenach Anglicy pokonali gospodarzy 5:0. Kilka dni później Grecy pojawili się w Warszawie na mocno obsadzonym turnieju European Amputee Football Cup 2017. Po meczach z Polską, Japonią i Francją w najsilniejszym towarzyskim turnieju na świecie, zajęli szóste miejsce.

Jednak najważniejszym momentem jak do tej pory były Mistrzostwa Europy w Turcji, które odbyły się w październiku 2017 roku. W Stambule debiutowali na turnieju rangi mistrzowskiej, jednak los nie był łaskawy i raczkująca dopiero kadra Grecji trafiła do „grupy śmierci” gdzie przegrała wszystkie 3 spotkania: z Anglią (8:0), Rosją (10:0) i Irlandią (4:0).

Format Mistrzostw Europy w tej odmianie piłki nożnej różni się od tej dobrze znanej z pełnowymiarowych boisk. Po meczach w grupie drużyny według rezultatów są przegrupowane. Grecy w Stambule trafili w późniejszej fazie turnieju na Niemców, przeciwko którym zdobyli swoją pierwszą bramkę (2:1). Przeciwko Belgii zdobyli pierwszy punkt (1:1). Z małych rzeczy warto się cieszyć.

W czerwcu 2018 roku, w przełomowym momencie dla Amputee Football Hellas, odbyły dwa sparingi z wicemistrzami Europy – Anglią.

Jesienią tego samego roku Grecy wzięli udział w Amp Football Weekend w Brugii, który był z ich perspektywy bardzo udany. Niebiesko-biali przeciwko Belgii i Holandii / Anpfiff Hoffenheim odnieśli dwa zwycięstwa, jeden remis i zajęła pierwsze miejsce w turnieju! Był to pierwszy puchar dla Greków!

Kolejny rok to jeszcze więcej wyzwań. W 2019 roku zorganizowano cztery mecze towarzyskie. Na Rodos dwukrotnie grano z reprezentacją Belgi (zwycięstwo i remis). Kolejne dwa mecze to dwa zwycięstwa z Izraelem w Dramie. Każde z tych spotkań oglądało ponad 2000 osób!

W ciągu dwóch dni 13 i 14 lipca 2021 roku drużyna zagrała ważny mecz dla innej bałkańskiej kadry – Albanii. Dla ampfutbolistów z sąsiedniego kraju był to debiut w tej dyscyplinie. Na dwumeczy tych reprezentacji pojawili się przedstawiciele europejskich władz ampfutbolowych. Było to dobre przetarcie przed rozpoczynającym się EURO2021. W obu spotkaniach padł wynik 9:0

Rozgrywki klubowe

Pierwsza impreza klubowa w historii sportu w Grecji odbyła się w czerwcu 2019 roku! Ogromne emocje dostarczył Puchar Rozwoju, a dla wielu zawodników było to wielkie wydarzenie. Zwyciężył Panathinaikos po pokonaniu Castellani w rzutach karnych. Obie ekipy wcześniej pokonały Herodikos.

Celem na najbliższe sezony jest utworzenie rozgrywek ligowych.

Jedną z naszych najpiękniejszych akcji, w których wzięli udział była próba do pobicia jednego z rekordów do Księgi Rekordów Guinessa (w liczbie osób podających piłkę). Akcję zorganizowała Fundacja Stavros Niarchos, a wszystko z okazji 15-lecia zwycięstwa na Euro2004.

Kadrowicze również chętnie udzielają się społecznie, biorąc udział w spotkaniach z młodzieżą m.in w szkołach i innych instytucjach uświadamiając i pokazując, że pomimo przeciwności losu można korzystać z życia.

Wysiłki na rzecz rozwoju i rozpowszechniania sportu w kraju trwają nieprzerwanie. W maju 2018 zorganizowano obóz treningowy w Volakas Drama, aby dać możliwość udziału sportowcom z północnej Grecji. Również w lutym 2020 odwiedzili Saloniki, aby kontynuować działalność w północnej części kraju.

Eupopejska Federacja AMP Futbolu (EAFF) organizuje wiele projektów dla młodzieży. W takim kampie wziął również udział młody Grek Karabet Turakian. W tych zajęciach wzięło udział ponad 70 dzieci w wieku 5-16 lat!

Rozwija się również sędziowska struktura w Grecji, liczne szkolenia owocują również sukcesami na arenie międzynarodowej. Sędzią w ostatnim finale Ligi Mistrzów, w którym grała Legia Warszawa sędziował Alexandros Karaiosif.

Grecka reprezentacja zakwalifikowała się na Euro 2021 w Krakowie i będzie rywalizować wśród 14 krajów Europy! Grecy w Krakowie zagrają na początku z Anglią oraz Francją.

ZAPRASZAMY DO KRAKOWA! Wstęp darmowy! Więcej informacji znajdziecie tutaj ampeuro.eu/bilety/

PANIDISVASILEIOS
TSIKOURASPETROS
ALEXASTHEODOROS
TSIKOURELISDIMITRIOS
BAKOGIANNISVASILEIOS
MARIGKOSLAZAROS
KAPITSASALEXANDROS
YDRAIOSALEXANDROS
LAZARIDISGEORGIOS
AGRIANITISDIMITRIOS
MADEMLISNIKOLAOS
EFTHYMIOULAMPROS
TSIGKASANASTASIOSKAPITAN
BALTOUMASAPOSTOLOSTRENER
MAVROPOULOSARISKIEROWNIK DRUŻYNY